09186520033 - 09185195659 | به دلیل نوسان ارز جهت اطلاع از قیمت روز قبل از سفارش تماس بگیرید 


سبدخرید
0 محصول - 0 تومان
سبدخرید شما خالی است
محصول قیمت

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

کولرگازی در یک اتاق یا ماشین، با گردآوری هوای گرم از فضای مورد نظر و انجام فرایندی روی آن و تحویل هوای خنک به همان فضا که هوای گرم در ابتدا جمع‌آوری شده است، کار می‌کند. این فرایند عمدتاً با استفاده از پنج مؤلفه انجام می‌گیرد:

  • اواپراتور
  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط
  • مبرد

کولرگازی در اتاق با گردآوری هوای گرم از فضای مورد نظر و انجام فرایندی در داخل آن به کمک مبرد و تعدادی کویل، هوای خنک را به همان فضا که هوای گرم در ابتدا جمع‌آوری شده بود تحویل می‌دهد. این اساس کار یک کولرگازی است.

فرض کنید که شما در گرمای سوزان یک روز تابستانی گرم در بیرون و در حال انجام کاری هستید که نمی‌توانید به تعویق بیاندازید. گرما غیر قابل تحمل است که به نظر از زمان آغاز بشریت گرم‌ترین روز روی زمین است. اما، فقط یک چیز است که باعث می‌شود به کار خود ادامه دهید: این که شما تا یک ساعت بعد در خانه زیر کولرگازی خود هستید.

در نهایت، آن لحظه پیش می‌آید. شما در را باز می‌کنید و به داخل خانه می‌روید. بادی از هوای خنک هر سلول بدن شما را می‌پوشاند و فوراً احساس بهتری دارید.

ما مطمئن هستیم که شما این تجربه را حداقل یک‌بار در عمر خود داشته‌اید. انقلاب هوای خنک که کولرگازی به جامعه انسانی آورد، نمی‌تواند کم اهمیت باشد. اگرچه نسل‌های پیشین و روش‌های دیگر خنک نگه‌داشتن در روزهای گرم نیز طرفدارانی دارد، اما هرگز همانند کولرهای گازی از لحاظ ظرفیت سرمایش به این حد کارآمد نیستند.

در این مقاله، ما در مورد کولرهای گازی و آنچه انجام می‌دهد، و البته نحوه انجام آن بحث خواهیم کرد که آن را به یک ضرورت در مناطق شهری تبدیل کرده است.

 

بخش‌های یک کولرگازی

نحوه نصب کولرگازیعمدتاً به دو نوع است: سیستم پنجره‌ای و سیستم‌های اسپلیت (که این‌ها به مینی اسپلیت و سیستم‌های مرکزی تقسیم می‌شود). در هر زبانی، عمدتاً کولرهای گازی پنجره‌ای و اسپلیت نامیده می‌شوند.

صرف‌نظر از نوع نصب، همه کولرهای گازی شامل چهار مؤلفه اصلی است که در ادامه آورده شده است:

 

اواپراتور

اواپراتور عمدتاً یک کویل مبدل حرارتی است که مسئول جمع‌آوری گرما از داخل اتاق از طریق گاز مبرد است. این جزء به اواپراتور معروف است و محلی است که مایع مبرد گرما را جذب می‌کند و تبخیر می‌شود تا به گاز تبدیل شود.

برخی از پرکاربردترین گازهای مبرد در سیستم‌های کولرگازی،هیدروفلئوروکربن‌ها یا HFCها (همانند R-410A)، هیدروکلروفلئوروکربن‌ها یا HCFCها (مثل R-22) و هیدروکربن‌ها (همانند R-290 و R-600A) هستند. این گاز است که واقعاً گرما را از اتاق جذب می‌کند و به جزء بعدی برای فرایند بعدی انتقال می‌یابد که ...

 

کمپرسور

همان‌طور که نام آن به وضوح نشان می‌دهد، محلی است که فشرده‌سازی مبرد گازی رخ می‌دهد. این جزء در واحد بیرونی واقع شده است یعنی بخشی که در خارج خانه نصب شده است.

 

کندانسور

کندانسور مبرد بخار شده را از کمپرسور دریافت می‌کند و آن را دوباره به مایع تبدیل می‌کند و گرما را به بیرون می‌دهد. نیازی به گفتن نیست، این جزء نیز در واحد بیرونی کولرگازی اسپلیت قرار دارد.

 

شیر انبساطی

 

که شیر فشارشکن نیز نامیده می‌شود. شیر انبساطی بین دو مجموعه کویل قرار دارد (کویل‌های خنک شده اواپراتور و کویل‌های گرم کندانسور). میزان مبرد جاری به سمت اواپراتور را به دقت بررسی می‌کند.

توجه کنید که در مورد کولرگازی پنجره‌ای، سه مؤلفه اشاره شده در بالا در یک جعبه فلزی کوچک که پشت پنجره نصب شده واقع شده است.

این‌ها مؤلفه‌های اصلی یک کولرگازی است. حالا هم نگاهی به نحوه کار آن می‌اندازیم.

 

اصول کاری کولرگازی

یک کولرگازی هوای گرم را از فضای مورد نظر جمع‌آوری می‌کند و به کمک مبرد در داخل آن و تعدادی کویل فرایندی انجام می‌دهد و سپس هوای خنک را به همان فضا که هوای گرم در ابتدا جمع‌ آوری شده تحویل می‌دهد. این اساس کار کولر گازی است.

بسیاری از مردم معتقدند که کولر گازی هوای خنک را به کمک دستگاهی که در داخل آن نصب شده است تولید می‌کند که به آن اجازه می‌دهد یک اتاق را به سرعت سرد کند.  در واقع این یک تصور اشتباه است. کولرگازی یک وسیله جادویی نیست؛ فقط از پدیده‌های فیزیکی و شیمیایی به صورت کارآمد استفاده می‌کند تا فضای مورد نظر را خنک کند.

زمانی که یک کولر گازی را روشن می‌کنید و دمای مطلوب خود را تنظیم می‌کنید (مثلاً 20 درجه سلسیوس)، ترموستات نصب شده در آن احساس می‌کند که اختلاف دمایی از دمای هوای اتاق و دمایی که انتخاب کرده‌اید وجود دارد.

این هوای گرم از طریق یک پنجره مشبک در واحد داخلی کشیده می‌شود، سپس از روی لوله‌هایی که مبرد (یعنی سیال خنک‌ کننده) در آن جاری است عبور می‌کند. مایع مبرد گرما را جذب می‌کند و به گاز گرم تبدیل می‌شود. به این طریق است که گرما از هوایی که از کویل‌های اواپراتور عبور می‌کند گرفته می‌شود. کویل اواپراتور نه تنها گرما را جذب می‌کند، بلکه رطوبت را از هوای ورودی می‌گیرد که به حذف رطوبت از هوای اتاق کمک می‌کند.

گاز مبرد گرم سپس به کمپرسور داده می‌شود (که در واحد بیرونی واقع شده است). همانند اسم آن، کمپرسور گاز را فشرده می‌کند تا این که گرم شود، چون فشرده کردن گاز دمای آن را افزایش می‌دهد.

این گاز گرم فشار بالا، سپس به جزء سوم می‌رود یعنی کندانسور. دوباره، کندانسور، گاز گرم را متراکم می‌کند که گاز گرم به مایع تبدیل می‌شود.

مبرد به کندانسور به صورت گاز گرم می‌رسد، اما سریعاً به مایع خنک‌تر تبدیل می‌شود، چون گرما از گاز گرم به اطراف از طریق باله‌های فلزی تلف می‌شود. بنابراین، با گذشتن مبرد از کندانسور، گرمای خود را از دست می‌دهد و به یک مایع خنک‌تر تبدیل می‌شود. سپس به شیر انبساطی می‌رود، یک سوراخ کوچک در سیستم لوله مسی که جریان مبردِ مایعِ خنک را به اواپراتور کنترل می‌کند، تا این که مبدل به نقطه‌ای برسد که سفر آن شروع شده بود.

اگرچه همه مؤلفه‌های درگیر در فرایند کولر گازی در کولر گازی پنجره‌ای در داخل جعبه فلزی قرار دارد، اما فرایند خنک‌سازی یکسان است.

کل فرایند دوباره و دوباره تکرار می‌شود تا زمانی که دمای مطلوب به دست آید. به طور خلاصه، یک واحد کولرگازی هوای گرم را تا زمانی از اتاق بیرون می‌کشد که دیگر هیچ هوای گرمی برای خنک شدن وجود نداشته باشد.

بسیار جالب است بدانید که کولرگازی در ابتدا با هدف آسایش انسان توسعه نیافته‌ بود. دلیل ساخت اولین سیستم کولرگازی مدرن، حذف مشکلات خاصی در فرایند ساخت یک شرکت چاپ بود! فکر این که یک دستگاه با هدف پشتیبانی از کاغذهای چاپ شده در مقیاس بزرگ، روزی به بخش جدایی‌ناپذیر در هر خانه مدرن تبدیل شود واقعاً مهیج است، این طور نیست؟