09186520033 - 09185195659 | به دلیل نوسان ارز جهت اطلاع از قیمت روز قبل از سفارش تماس بگیرید 


سبدخرید
0 محصول - 0 تومان
سبدخرید شما خالی است
محصول قیمت

چگونه کولر گازی رطوبت را جدا می کند؟

 در این مقاله به نحوه کارکرد درست کولر گازی و اینکه کولر گازی چگونه رطوبت را جدا می کند می پردازیم.

شاید شما هم به تکرار این جمله را شنیده باشید که "این گرما نیست، بلکه رطوبت است". اگر توجه کرده باشید در اوقات گرم سال اگر گرما به صورت خشک باشد تحمل آن راحت است ولی زمانی که با رطوبت همراه می شود دیگر به طور جدی هوا غیر قابل تحمل خواهد شد. همین نکته در مورد آب و هوای سرد نیز صادق است. 

رطوبت بالا موجب شده که هوای گرم، گرم تر از حالت عادی و هوای سرد نیز سرد تر احساس شود.
خوشبختانه، با پیشرفت فناوری حل این مشکل در فضای منازل راحت شده که راه حل آن نیز، دستگاه تهویه هوا می باشد. هر شخصی که در مناطق جغرافیایی با هوای گرم و شرجی زندگی می کند به خوبی آگاه است که با بهره بردن از یک کولر گازی مناسب می تواند بر این مشکل غلبه کند و این هوای نامطبوع را برای فضای داخل منزل دلپذیر سازد.

نحوه جداسازی رطوبت از هوا توسط کولر گازی

بیشتر سیستم های مدرن تهویه گرمایشی و سرمایشی امروزه قادر به تنظیم رطوبت هوای محیط هستند. کولرهای گازی دارای یک کویل تبخیری می باشند که وظیفه آن تبدیل بخار آب به حالت مایع آن است که شیوه کار آن همانند ایجاد شدن قطره های آب بر روی شیشه یک نوشیدنی خنک می باشد.
این اتفاق زمانی رخ می دهد که هوای گرم و مرطوب داخل خانه با کویل تبخیری برخورد داشته و رطوبت هوا از آن جدا می گردد. پس این رطوبت با از دست دادن گرمای خود در تماس با کویل به حالت مایع تبدیل شده و موجب جدا سازی آن از هوای سرد ورودی به خانه می شود. این رطوبت به صورت آب مایع در قسمتی از دستگاه تهویه جمع شده و توسط یک لوله تخلیه به بیرون هدایت می شود.
بعضی از سیستم های تهویه قدیمی ممکن است فاقد این کویل بوده و قادر به کنترل رطوبت داخل خانه نباشند.

آیا همه دستگاه های تهویه در هر سایزی قادر به کنترل رطوبت هستند؟

در انتخاب ظرفیت و اندازه کولر گازی ذکر این نکته مهم است که مطابق با نیاز و استفاده شما باشد. برای مثال استفاده از یونیت پنجره ای برای محیط های کوچک همانند یک اتاق کار، یا یک اتاق خواب کوچک می باشد، در صورت به کارگیری آن در یک سالن پذیرایی یا یک خانه بزرگ نتیجه دلخواهتان را از این کولر نخواهید گرفت.
یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی نیاز به قدرت و برق کافی برای انتقال هوای خنک در محیط مورد استفاده خود دارد. یک تکنسین در حوزه نصب کولر گازی قادر به محاسبه و انتخاب ظرفیت و سایز مناسب برای محیط مورد نظر شماست. البته انتخاب نوع کولر به متراژ محیط منزل و منطقه آب و هوایی شما نیز بستگی دارد.
کولر گازی شما نباید بیش از اندازه بزرگ یا خیلی کوچک باشد و معمولا باید به خرید سایز های متوسط اقدام کرد. اگر دستگاه تهویه بیش از حد بزرگ باشد، تنها مدت زمان کوتاهی در حال کار خواهد بود و دیگر فرصت کافی برای از بین بردن رطوبت را نخواهد داشت، برعکس، اگر کولر گازی شما خیلی کوچک باشد ممکن است قدرت کافی برای سرد نگه داشتن خانه را نداشته باشد و نتواند پاسخگوی زمان های اوج گرما در تابستان باشد.

مزایای کاهش رطوبت محیط

دلیل این که بیشتر مردم هنگام مواجهه با سطح بالای رطوبت احساس ناراحتی می کنند نشئت گرفته از سیستم خنک سازی داخل بدن انسان می باشد. بدن ما توسط تعریق و تبخیر آب بر سطح پوست قادر به کاهش دمای خود می باشد، ولی زمانی که رطوبت در هوا اشباع شده باشد دیگر اجازه تبخیر به ما داده نمی شود و شرایط را برای تعریق ما بسیار دشوار می کند. در دماهای پایین، ظرفیت هوا برای رطوبت کاهش می یابد در نتیجه قابلیت بدن برای کاهش دمای خود بیشتر است و ما در این شرایط دارای احساس راحتی بیشتری در مقایسه با هوای گرم و شرجی هستیم.
تبخیر عرق از سطح بدن نه تنها به کاهش دما کمک می کند، بلکه باعث مبارزه بیشتر با آنفلوآنزا نیز می شود.