09186520033 - 09185195659 | به دلیل نوسان ارز جهت اطلاع از قیمت روز قبل از سفارش تماس بگیرید 


سبدخرید
0 محصول - 0 تومان
سبدخرید شما خالی است
محصول قیمت

چرا از کولر گازی آب چکه می کند؟

چکه کردن کولر گازی و جمع شدن آب در زیر آن را ممکن است زمانی که بیرون از خانه و در نزدیکی دستگاه قرار گرفته باشید متوجه شوید. این فرایند ممکن است شما را مجبور به جمع آوری این آب نشت داده شده کند. به عنوان بخشی از فرایند خنک سازی در کولر گازی آب به عنوان یک محصول ثانویه تولید شده، مقداری از آن ممکن است جهت خنک کردن هوا استفاده شود ولی باقیمانده آب به پشت دستگاه جهت تخلیه فرستاده می شود، به همین خاطر است که شما چکه کردن کولر گازی را در مواقع روشن بودن دستگاه مشاهده می کنید. در این مقاله شما یاد می گیرید که چرا دستگاه های تهویه آب تولید کرده و با چه روش هایی می توان از این نشتی آب جلوگیری کنیم تا کارایی کولر ما نیز بالا برود .

درجه حرارت بیشتر در فصل تابستان موجب افزایش رطوبت موجود در هوا می شود. رطوبت به معنای آب موجود در هوا به صورت بخار شده می باشد. یکی از راه هایی که موجب تهویه هوای منازل شده حذف این رطوبت توسط دستگاه تهویه می باشد، در نتیجه هوای خنک مطبوع توسط کولر به داخل خانه هدایت می شود. برخورد هوای گرم مرطوب به بدنه سرد دستگاه نیز می تواند موجب چکه کردن کولر گازی شود .

دستگاه های تهویه هوا چگونه کار می کنند؟

سیستم های تهویه، هوای سرد را توسط سیستم تبرید تولید می کنند. در داخل کولرهای گازی دو مجموعه از سیم پیج ها وجود دارد که توسط یک کندانسور به یکدیگر مرتبط شده اند. یکی از کویل(سیم پیچ) ها همیشه سرد و دیگری داغ می باشد. مواد شیمیایی موجود در کویل به طور تکرار پذیر دچار تبخیر و میعان شده، با انجام این فرایند و دمیده شدن هوا بر روی این کویل ها فرایند خنک سازی صورت گرفته و باد سرد تولید می شود. کویل های سرد هم چنین باعث حذف رطوبت از هوای موجود شده، این عمل پیچیده در کولر گازی همانند تشکیل قطره های آب بر روی قوطی خنک نوشابه می باشد، این دلیل عمده چکه کردن کولر گازی می باشد. قسمتی از آب تولیدی در کویل ها مجددا تبخیر شده و موجب خنک نگه داشته شدن سیم پیچ ها شده و بقیه آب تولیدی از دریچه پشتی دستگاه به بیرون هدایت می شود.
مشاهده این که دستگاه تهویه آب تولید می کند(چکه کردن کولر گازی) در کل نشانه خوبی برای کارکرد صحیح آن می باشد. اگر کولر شما آب را به میزان قابل توجه تولید نکند می تواند بیان کننده مشکلی در عملکرد دستگاه باشد. آب تولیدی ممکن است به قسمتی غیر از محل اصلی خود نفوذ کرده باشد یا این که به صورت بلور های یخ بر روی کویل ها منجمد شود.

نشتی دستگاه های تهویه هوا

با وجود این که همه کولرهای گازی آب را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کنند، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که آب تولیدی می بایست از محل خاص تعبیه شده در دستگاه خارج شود، پس اگر آب از مکانی غیر از جای اصلی نشت پیدا کند بیانگر این هشدار است که دستگاه شما در فرایند خود دچار مشکل اساسی شده است.

انسداد لوله های تخلیه آب دستگاه تهویه

کولرهای گازی نیاز به تخلیه بخش اعظم آب تولیدی خود دارند. اگر لوله های تخلیه آب وصل نشده باشند یا مسدود شده باشند، آب در داخل دستگاه باقی می ماند. این مشکل می تواند موجب نشت آب از درزهای دستگاه و چکه کردن کولر گازی شود.
اگر متوجه شدید که کولر شما دچار نشتی شده، سریعا باید برق دستگاه را قطع نموده، لوله تخلیه را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن آن را تعویض کنید، آب جمع شده در دستگاه را خشک کرده و با چک کردن سایر نکات برق سیستم را به مدار بازگردانید.

جمع شدن یخ در دستگاه

هنگامی که در یک دستگاه بیش از حد آب وجود داشته باشد، فن های داخلی دستگاه آب اضافی را به سمت کویل های خنک کننده هدایت کرده، با گذشت زمان این کویل ها آب را به یخ تبدیل می کنند. انجام این فرایند عملکرد کلی دستگاه را دستخوش تغییرات متعددی می کند. هنگام خاموش کردن دستگاه در این شرایط، آب یخ زده در دستگاه با بالا رفتن دمای هوا ذوب شده و موجب تشکیل مقدار زیادی آب در زیر سیستم می شود.
هنگام رخ دادن فرایند یخ زدگی در دستگاه، می بایست ابتدا برق کولر را قطع نموده، سپس دستگاه را کمی به عقب متمایل ساخته تا آب تولید شده به جای وارد شدن به داخل از طریق محل تخلیه خارج شود. این نکته را مد نظر داشته باشید که لوله تخلیه حتما جدا گردد چون گاهی همین وسیله موجب تجمع آب در کولر گازی می شود. اگر هنوز با این اقدامات در دستگاه یخ وجود دارد می توانید آن را با باد گرم سشوار ذوب کرده و آن را خارج کنید. با تمام شدن این کارها می توانید دستگاه را دوباره روشن کرده و از کارکرد صحیح آن بهره ببرید.

نفوذ هوای گرم به داخل خانه

زمانی که از یونیت های پنجره ای کولر گازی استفاده می کنید، در صورتی که اطراف آن را به خوبی عایق نکرده باشید، هوای گرم بیرون ممکن است از طریق درزهای موجود به درون خانه راه یابد. در این مواقع شاید شما تصور کنید که دستگاه تهویه کار نمی کند اما واقعیت امر دیگری است. هوای گرم بیرون خانه با برخورد به بدنه سرد کولر گازی دچار کاهش دما شده و موجب میعان بخار آب موجود در آن می شود، نتیجه این فرایند تشکیل قطره های آب در کناره های یونیت می باشد. پس اگر این اتفاق برای دستگاه شما رخ داد باید به فکر عایق کردن و گرفتن درزهای اطراف یونیت تعبیه شده در پنجره باشید.

شرایط دستگاه تهویه خود را درک کنید

با درک بهتر کولر گازی خود می توانید به حفظ شرایط بهینه عملکرد دستگاه کمک کنید. با یادگیری نحوه عملکرد دستگاه و شرایط پیش آمده هنگام کارکرد کولر می توانید تصمیم گیری بهتری در مورد تعمیر و نگهداری از دستگاه خود داشته باشید. مثال واضح در این زمینه چکه کردن کولر گازی بود که با خواندن این مطلب پی بردید که این روند اغلب اوقات طبیعی می باشد ولی زمان هایی هم قادر به ایجاد مشکلاتی بزرگ برای دستگاه شماست.