09186520033 - 09185195659 | به دلیل نوسان ارز جهت اطلاع از قیمت روز قبل از سفارش تماس بگیرید 


سبدخرید
0 محصول - 0 تومان
سبدخرید شما خالی است
محصول قیمت

آیا دمای ترموستات کولر گازی را باید تغییر دهیم؟

یک ترموستات کولرگازی عامل اساسی راحت نگهداشتن خانه در طول یخبندان زمستان و گرمای سوزان تابستان است؛ و به نظر می‌رسد هرکسی به شیوه خود ترموستات کولرگازی را تنظیم می‌کند. بعضی‌ها به‌صورت بسیار ریز همواره تنظیمات را تغییر می‌دهند، درحالی‌که بعضی دیگر بندرت دمای آن را تغییر می‌دهند.
اما راه درست برای تنظیم دمای ترموستات کولرگازی کدام است؟ به نظر می‌رسد برای هرکدام از این روش‌ها نکات مثبت و منفی وجود دارد و این دقیقاً همان چیزی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. ابتدا اجازه بدهید به نکات مثبت و منفی نگهداری ترموستات کولرگازی در یک دما در تمام طول روز بپردازیم.

نکات مثبت نگهداری ترموستات کولرگازی در یک دما

مردم ترموستات کولر گازی خود را به دلایل مختلف در یک دمای ثابت نگه می‌دارند. بعضی با دمای ثابت احساس راحتی می‌کنند، درحالی‌که بعضی دیگر صرفاً دوست ندارند به‌صورت دائم برای تغییر دما تلاش کنند؛ اما آن‌گونه که کاشف به‌ عمل‌ آمده، تنها دلیل واقعی ثابت نگهداشتن دمای ترموستات کولر گازی راحتی آن است. بی‌شک، وقتی‌که شما برای تعطیلات آخر هفته بیرون رفته‌اید، دمای ثابت مؤثر است، اما وقتی خانه باشید هیچ مزیت واقعی ندارد.

نکات منفی نگهداری ترموستات کولرگازی در یک دما

بزرگ‌ترین اشکال ثابت نگهداشتن دمای ترموستات کولرگازی این است که در واقع این روش برای کارکرد دستگاه کولر گازی شما وقتی‌که خانه باشید ناکارآمد است.
دلیل این موضوع به‌قرار زیر است.

دمای ثابت می‌تواند باعث نشت انرژی گرمایی شود

در بیشتر موارد، هدف از ثابت نگهداشتن دمای ترموستات کولر گازی حفظ مداوم انرژی گرمایی در داخل خانه است. درنتیجه آن، اغلب داخل خانه گرم‌تر از بیرون خواهد بود.
برای درک اینکه چگونه این اتفاق رخ می‌دهد، اجازه دهید در مورد اینکه گرما چگونه از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر حرکت می‌کند حرف بزنیم. گرما از یک منطقه با غلظت بالا به یک منطقه با غلظت کم منتقل می‌شود. درنتیجه، لازمه انرژی گرمایی حفظ دما در ناحیه با بالاترین دما و شار انرژی در انتهای دیگر است. هرچه تفاوت دمایی بین دونقطه بیشتر باشد، گرما سریع‌تر از دست خواهد رفت.
این موضوع برای گرمای داخل خانه نیز صادق است. هرچه دمای داخل نسبت به خارج بیشتر باشد، گرما با سرعت بیشتری نشت می‌کند. تداوم این نشت انرژی شدیداً باعث بالا رفتن مصرف برق شما خواهد شد.

مؤثرترین راه برای کنترل ترموستات کولر گازی

جهت کمک برای استفاده بهتر از دستگاه کولر گازی و همچنین صرفه‌جویی در مصرف برق، چندین نکته مفید که شما می‌توانید بکار ببرید را به شرح زیر ارائه کرده ایم:

دنبال کردن ۸ ساعت کار
ساده‌ترین راه برای به یاد آوردن تغییر تنظیمات ترموستات کولر گازی این است که ساعت‌های کار دستگاه را چک کنید، یا همان ۸ ساعت کارکرد. به‌عبارت‌دیگر، موقع سرکار رفتن که از خانه بیرون می‌روید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید و وقتی از سرکار برمی‌گردید دوباره آن را تغییر دهید.
این مؤثرترین تنظیمات برای جلوگیری از نشت انرژی است، به‌ عبارت‌ دیگر، سعی کنید تا جای ممکن دمای خانه را به دمای بیرون نزدیک کنید. به‌ طور قطع منظور این نیست که در زمستان دمای خانه را بر روی ۴ درجه سانتی‌گراد و در تابستان بر روی ۳۲ درجه بگذارید.
تنها با کمی تطبیق‌پذیری تأثیرات بزرگی ایجاد خواهد شد. برای مثال اگر هنگام حضور در منزل دما را بروی ۱۸ درجه می‌گذارید در حالی‌ که دمای بیرون ۴ درجه است، وقتی می‌خواهید سرکار بروید سعی کنید ترموستات را بر روی ۱۵ یا حتی ۱۲ درجه بگذارید. یا زمانی که هوا گرم است و دمای خانه را بر روی ۲۱ درجه تنظیم کرده‌اید، وقتی خانه را ترک می‌کنید آن را بر روی ۲۳ یا حتی ۲۶ درجه قرار دهید و هر وقت برگشتید دما را دوباره پایین بیاورید. این تغییرات کوچک می‌تواند تا ۱۵ درصد در مصرف انرژی شما صرفه‌جویی ایجاد کند.

مزیت‌های ترموستات قابل‌برنامه‌ریزی

اگر به دنبال ایده آل ترین راه‌ حل هستید، سعی کنید از ترموستات قابل‌ برنامه‌ ریزی استفاده کنید. بعد از چند روز تطبیق دادن، ترموستات قابل‌ برنامه‌ ریزی خودش کار را برای شما انجام خواهد داد. مطالعات نشان داده است که افرادی که از آن استفاده می‌کنند انرژی بیشتری نسبت به تغییرات دستی ذخیره کرده‌اند.