سبدخرید
0 محصول - 0 تومان
سبدخرید شما خالی است
محصول قیمت

وبلاگ

تعویض کولر گازی

هر آنچه قبل از تعویض کولر گازی باید بدانیم


نکاتی که بایستی در هنگام تعویض دستگاه کولر گازی خود به آن دقت نمایید شامل دقت در اندازه کولر گازی، محاسبه بار لازم، رتبه‌بندی SEER, استفاده از مدل‌های با کارایی بالاتر و همچنین تعمیر و نگهداری مناسب می‌باشد.

اندازه دستگاه کولر گازی

اندازه دستگاه شما عامل مصرف مناسب انرژی و راحتی است. بر اساس اندازه ملک شما، به دستگاهی با اندازه‌های متفاوت نیاز خواهد بود. به‌ عنوان‌ مثال اگر دستگاه شما به نسبت خانه کوچک باشد همواره کار خواهد کرد و خاموش نمی‌شود. اگر سیستم شما خیلی بزرگ باشد چرخه‌های کاری زیادی انجام می‌دهد و این اشتباه در اندازه باعث افزایش مصرف شما خواهد شد.

محاسبات بار

محاسبه مقدار بار برای تعیین اندازه کولر گازی ملک شما امری ضروری است. محاسبات بر اساس اندازه خانه، وضعیت آب‌ و هوا، مواد ساخت خانه و سقف، جهت‌گیری خانه و سایر عوامل مؤثر برای بهره‌برداری بهتر انجام می‌شود. از پیمانکار خود بخواهید بر اساس این نکات نصب سیستم را انجام دهد.
وقتی به شما قیمت سیستم فرضی برای کولر گازی می‌دهند، اندازه بایستی در جزئیات آن باشد در غیر این صورت شرکتی که این مورد را جزو موارد اساسی نمی‌داند شرکت معتبری در زمینهٔ سیستم‌های تهویه مطبوع نیست. مواردی هستند که هنگام طراحی و تعیین سایز مهم هستند. تلاش کنید با پیمانکاری کارکنید که شمارا از اندازه سیستم مطلع می‌کند.

رتبه‌بندی SEER

SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) نشان‌ دهنده نسبت مصرف انرژی فصلی است. از سال ۲۰۱۵ حداقل مقدار لازم جهت SEER توسط وزارت انرژی امریکا ۱۳-۱۴ اعلام‌ شده است. طبقه‌بندی کارآمد انرژی مقدار ۱۴-۲۲ است. حتی اگر شما به دنبال بهترین سیستم ازلحاظ مصرف انرژی و مناسب برای محیط‌ زیست نباشید، بازهم رعایت رتبه‌بندی SEER الزامی است. البته هرچه سیستم شما ازلحاظ مصرف انرژی بهتر باشد، قبض برق کمتر و طول عمر مفید کولر گازی شما بیشتر خواهد بود. این‌ها همه نکاتی است که شما هنگام تعویض سیستم کولر گازی خود باید در نظر بگیرید.

مدل‌های با کارایی بالا

اگر شما به دنبال ارتقاء سیستم فعلی خود به یک مدل با کارایی بالاتر هستید، چندین گزینه در دسترس است. همیشه به دنبال برچسب ستاره انرژي باشید، این برچسب نشان‌ دهنده دسته‌بندی بالاترین کارایی هست. این سیستم‌ها قیمت بالاتری دارند، اما پایین آمدن مبلغ قبض و طول عمر بالاتر هزینه کلی شما را پایین خواهد آورد و برای محیط‌ زیست نیز مناسب‌تر است.

تعمیر و نگهداری

دانش اینکه چه چیزی باعث نگهداری سالم‌تر و عملکرد بهتر کولر گازی شما می‌شود، بخشی از هزینه کلی است. تعمیر و نگهداری سالانه جهت حفظ کولر گازی به‌صورت تمیز و کارآمد امری ضروری است. بسیاری از چیزها ازجمله کیفیت هوا در محیط داخلی و راحتی کلی بر اساس اینکه آیا واحد شما به‌درستی نگهداری می‌شود یا خیر تعیین می‌شود.

بزرگترین اشتباهات در کار با کولر گازی

بزرگترین اشتباهات در کار با کولر گازی

در استفاده از کولر گازی خود بایستی نکاتی را رعایت کرده و از اشتباهاتی پرهیز نمائید، ازجمله آن‌ها می‌توان به خنک کردن اتاق خالی، نداشتن پرده برای پنجره‌ها، نداشتن ترموستات قابل‌ برنامه‌ریزی، استفاده از فیلتر هوای قدیمی و سرویس نکردن به‌موقع اشاره کرد.

درنبرد با دمای همیشه رو به بالای تابستان، شما بایستی بهترین نتیجه را از تهویه هوای خود بگیرید و احتمالاً شما نتیجه آن را در قبض برق خود خواهید دید. در واقع، در آمریکا بیشترین مقدار مصرف انرژی به خاطر همین مسئله است.

پنج اشتباه که باید در کولر گازی خود از آن دوری‌ کنید

بر اساس مطالعات اداره برق جکسونویل (JEA) .نصف هزینه مصرف برق به خاطر کولر گازی است. با این‌حال، ممکن است که شما در مورد شرایط سیستم تهویه هوای خانه خود نیز دچار اشتباهاتی شده باشید که باعث تأثیرات منفی بر روی مصرف انرژی شما شده است.
متخصصان در این زمینه می‌گویند که تنها مصرف بسیار زیاد انرژی و قبض برق نیست که شما باید نگران آن باشید; شما همچنین باید از میکرو ارگانیسم‌هایی که در هنگام استنشاق به‌مانند سموم عمل می‌کنند بترسید. این آلودگی‌ها می‌توانند باعث سایر بیماری‌های تنفسی مانند آسم و آلرژی نیز بشوند. در زیر پنج اشتباه در واحد کنترل که باید از آن‌ها دوری نمائید بیان‌ شده است.

1- خنک کردن اتاق خالی

به‌طورمعمول از چند اتاق در خانه خود استفاده می‌کنید و چند تا از آن‌ها را خنک نگه می‌دارید؟ آیا شما همه اتاق‌ها و حتی آن‌هایی که استفاده نمی‌کنید را خنک می‌کنید؟ بهتر است که از خنک نمودن اتاق‌هایی مانند اتاق مهمان که به‌صورت مکرر استفاده نمی‌کنید خودداری نمائید. ممکن است با خنک کردن همه اتاق‌های خانه باعث اتلاف انرژی بسیاری شوید. مطمئن شوید که باد کولر گازی به اتاق‌هایی که استفاده نمی‌شوند راه ندارد. همچنین شما بایستی در کمدها را نیز ببندید تا مطمئن شوید که هوای خنک شما توسط این فضاهای خالی اتلاف نمی‌شود.

2- فراموش کردن پرده‌ها

دشمن شماره یک سیستم تهویه هوا نفوذ خورشید است. پنجره‌های بزرگ و خصوصاً آن‌هائی که نور آفتاب به‌صورت مستقیم به آن‌ها می‌تابد اگر به‌درستی پرده گذاری نشوند باعث نفوذ گرمای زیادی خواهند شد. با بستن و پرده گذاری پنجره‌ها از ورود تابش آفتاب و انرژی گرمایی حاصل از آن‌ جلوگیری و همچنین از گرم شدن فضای های داخلی ممانعت می‌کنید. همیشه پنجره‌های خانه را بپوشانید تا کولرگازی شما انرژی کمتری مصرف کند.

3- نداشتن ترموستات کولر گازی قابل‌ برنامه‌ریزی

ترموستات‌های قابل‌ برنامه‌ریزی با کم و زیاد کردن دما هنگامی‌که شما خانه نیستید باعث صرفه جویی بسیاری در مصرف برق و انرژی شما خواهد شد. استفاده از ترموستات معمولی به این دلیل که ممکن است شما قبل از خارج شدن از خانه تنظیم دستگاه را فراموش کنید ناکارآمد است. ترموستات‌های قابل‌ کنترل با گوشی‌های هوشمند امروزی برنامه‌ریزی و نظارت بر آن را ساده‌تر نیز می‌کند.

4- استفاده از فیلتر هوای قدیمی

یکی از حساس‌ترین قسمت‌های سیستم تهویه هوای شما فیلتر هوا می‌باشد. فیلتر هوای کثیف باعث جریان هوای بشدت ضعیف خواهد شد. همچنین فیلتر هوای کثیف می‌تواند باعث افزایش قبض برق شما به‌ اندازه ۱۵ درصد و کاهش عمر سیستم شود. در حالت ایده آل شما باید هر سه ماه یک‌بار و یا حتی بسته به اینکه چقدر از کولر گازی خود استفاده می‌کنید هرماه فیلتر هوای دستگاه را تعویض نمائید. با این کار در قبض برق خود صرفه‌جویی کنید. خبر خوب این است که این فیلتر هواها ارزان هستند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. در بعضی از سیستم‌ها شما می‌توانید با یک پارچه تمیز فیلتر هوا را پاک نمایید.

5- سرویس نکردن سیستم

کولرگازی شما حداقل باید سالی یک‌بار سرویس شود. سعی کنید سیستم خود را در بهار و یا درست قبل از شروع فصل گرما سرویس کنید تا بیشترین کارایی را داشته باشد. بازدید سالانه به یافتن مشکلاتی که نیاز به تعمیر دارند کمک می‌کند تا سیستم در زمانی که به آن بیشترین نیاز را دارید از کار نیفتد. اگر کولر گازی خود را سرویس نکرده‌اید با متخصصین دراین زمینه تماس بگیرید.

 هر آنچه که قبل از تعویض کولرگازی باید بدانیم

ازآنجایی‌که تعویض کولرگازی امری پرهزینه و اغلب غیر منتظره است بایستی تمام نکات مربوط به آن را بدانید.
آیا شما به دنبال بالاترین نرخ بهره‌برداری از انرژی هستید یا صرفاً می‌خواهید هزینه‌ها را پایین بیاورید؟ دستگاه با چه اندازه‌ای برای املاک شما بهترین کارایی را خواهد داشت؟ همه‌ چیز با کمی تحقیق پیچیده می‌شود.

طول عمر یک کولر گازی

کولر گازی‌های امروزی طول عمری در محدوده ۱۰ تا ۲۰ سال دارند. بعد از گذشت یک دهه استفاده از کولر گازی از آن‌ پس نیاز بیشتری به سرویس و تعمیر خواهد داشت. اطمینان از اینکه بهترین دستگاه کولر گازی را انتخاب کرده‌اید، برای شما چند دهه راحتی به همراه خواهد داشت.
اگر شما به مدت ۱۰ سال و یا بیشتر است که از کولر گازی خود استفاده می‌کنید و با مشکلات مربوط به نشت و سیم‌کشی روبه‌رو شده‌اید، اینجا یک تکنسین متخصص می‌تواند برای شما تعیین کند که آیا دستگاه با تعمیر درست می‌شود و یا اینکه جایگزین کردن آن مقرون‌ به‌ صرفه تر است.

چرا  از کولر گازی آب چکه می کند؟

چرا از کولر گازی آب چکه می کند؟

چکه کردن کولر گازی و جمع شدن آب در زیر آن را ممکن است زمانی که بیرون از خانه و در نزدیکی دستگاه قرار گرفته باشید متوجه شوید. این فرایند ممکن است شما را مجبور به جمع آوری این آب نشت داده شده کند. به عنوان بخشی از فرایند خنک سازی در کولر گازی آب به عنوان یک محصول ثانویه تولید شده، مقداری از آن ممکن است جهت خنک کردن هوا استفاده شود ولی باقیمانده آب به پشت دستگاه جهت تخلیه فرستاده می شود، به همین خاطر است که شما چکه کردن کولر گازی را در مواقع روشن بودن دستگاه مشاهده می کنید. در این مقاله شما یاد می گیرید که چرا دستگاه های تهویه آب تولید کرده و با چه روش هایی می توان از این نشتی آب جلوگیری کنیم تا کارایی کولر ما نیز بالا برود .

درجه حرارت بیشتر در فصل تابستان موجب افزایش رطوبت موجود در هوا می شود. رطوبت به معنای آب موجود در هوا به صورت بخار شده می باشد. یکی از راه هایی که موجب تهویه هوای منازل شده حذف این رطوبت توسط دستگاه تهویه می باشد، در نتیجه هوای خنک مطبوع توسط کولر به داخل خانه هدایت می شود. برخورد هوای گرم مرطوب به بدنه سرد دستگاه نیز می تواند موجب چکه کردن کولر گازی شود .

دستگاه های تهویه هوا چگونه کار می کنند؟

سیستم های تهویه، هوای سرد را توسط سیستم تبرید تولید می کنند. در داخل کولرهای گازی دو مجموعه از سیم پیج ها وجود دارد که توسط یک کندانسور به یکدیگر مرتبط شده اند. یکی از کویل(سیم پیچ) ها همیشه سرد و دیگری داغ می باشد. مواد شیمیایی موجود در کویل به طور تکرار پذیر دچار تبخیر و میعان شده، با انجام این فرایند و دمیده شدن هوا بر روی این کویل ها فرایند خنک سازی صورت گرفته و باد سرد تولید می شود. کویل های سرد هم چنین باعث حذف رطوبت از هوای موجود شده، این عمل پیچیده در کولر گازی همانند تشکیل قطره های آب بر روی قوطی خنک نوشابه می باشد، این دلیل عمده چکه کردن کولر گازی می باشد. قسمتی از آب تولیدی در کویل ها مجددا تبخیر شده و موجب خنک نگه داشته شدن سیم پیچ ها شده و بقیه آب تولیدی از دریچه پشتی دستگاه به بیرون هدایت می شود.
مشاهده این که دستگاه تهویه آب تولید می کند(چکه کردن کولر گازی) در کل نشانه خوبی برای کارکرد صحیح آن می باشد. اگر کولر شما آب را به میزان قابل توجه تولید نکند می تواند بیان کننده مشکلی در عملکرد دستگاه باشد. آب تولیدی ممکن است به قسمتی غیر از محل اصلی خود نفوذ کرده باشد یا این که به صورت بلور های یخ بر روی کویل ها منجمد شود.

نشتی دستگاه های تهویه هوا

با وجود این که همه کولرهای گازی آب را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کنند، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که آب تولیدی می بایست از محل خاص تعبیه شده در دستگاه خارج شود، پس اگر آب از مکانی غیر از جای اصلی نشت پیدا کند بیانگر این هشدار است که دستگاه شما در فرایند خود دچار مشکل اساسی شده است.

انسداد لوله های تخلیه آب دستگاه تهویه

کولرهای گازی نیاز به تخلیه بخش اعظم آب تولیدی خود دارند. اگر لوله های تخلیه آب وصل نشده باشند یا مسدود شده باشند، آب در داخل دستگاه باقی می ماند. این مشکل می تواند موجب نشت آب از درزهای دستگاه و چکه کردن کولر گازی شود.
اگر متوجه شدید که کولر شما دچار نشتی شده، سریعا باید برق دستگاه را قطع نموده، لوله تخلیه را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن آن را تعویض کنید، آب جمع شده در دستگاه را خشک کرده و با چک کردن سایر نکات برق سیستم را به مدار بازگردانید.

جمع شدن یخ در دستگاه

هنگامی که در یک دستگاه بیش از حد آب وجود داشته باشد، فن های داخلی دستگاه آب اضافی را به سمت کویل های خنک کننده هدایت کرده، با گذشت زمان این کویل ها آب را به یخ تبدیل می کنند. انجام این فرایند عملکرد کلی دستگاه را دستخوش تغییرات متعددی می کند. هنگام خاموش کردن دستگاه در این شرایط، آب یخ زده در دستگاه با بالا رفتن دمای هوا ذوب شده و موجب تشکیل مقدار زیادی آب در زیر سیستم می شود.
هنگام رخ دادن فرایند یخ زدگی در دستگاه، می بایست ابتدا برق کولر را قطع نموده، سپس دستگاه را کمی به عقب متمایل ساخته تا آب تولید شده به جای وارد شدن به داخل از طریق محل تخلیه خارج شود. این نکته را مد نظر داشته باشید که لوله تخلیه حتما جدا گردد چون گاهی همین وسیله موجب تجمع آب در کولر گازی می شود. اگر هنوز با این اقدامات در دستگاه یخ وجود دارد می توانید آن را با باد گرم سشوار ذوب کرده و آن را خارج کنید. با تمام شدن این کارها می توانید دستگاه را دوباره روشن کرده و از کارکرد صحیح آن بهره ببرید.

نفوذ هوای گرم به داخل خانه

زمانی که از یونیت های پنجره ای کولر گازی استفاده می کنید، در صورتی که اطراف آن را به خوبی عایق نکرده باشید، هوای گرم بیرون ممکن است از طریق درزهای موجود به درون خانه راه یابد. در این مواقع شاید شما تصور کنید که دستگاه تهویه کار نمی کند اما واقعیت امر دیگری است. هوای گرم بیرون خانه با برخورد به بدنه سرد کولر گازی دچار کاهش دما شده و موجب میعان بخار آب موجود در آن می شود، نتیجه این فرایند تشکیل قطره های آب در کناره های یونیت می باشد. پس اگر این اتفاق برای دستگاه شما رخ داد باید به فکر عایق کردن و گرفتن درزهای اطراف یونیت تعبیه شده در پنجره باشید.

شرایط دستگاه تهویه خود را درک کنید

با درک بهتر کولر گازی خود می توانید به حفظ شرایط بهینه عملکرد دستگاه کمک کنید. با یادگیری نحوه عملکرد دستگاه و شرایط پیش آمده هنگام کارکرد کولر می توانید تصمیم گیری بهتری در مورد تعمیر و نگهداری از دستگاه خود داشته باشید. مثال واضح در این زمینه چکه کردن کولر گازی بود که با خواندن این مطلب پی بردید که این روند اغلب اوقات طبیعی می باشد ولی زمان هایی هم قادر به ایجاد مشکلاتی بزرگ برای دستگاه شماست.